Światłolecznictwo – komu oraz czemu ma możliwość pomóc?

Jeżeli czujesz się senny lub też nie spałeś nazbyt przyzwoicie, może to znakomity czas na to, żeby zobaczyć się w innowacyjnym świetle… dosłownie! Światło pomaga dostosowywać naturalne rytmy ciała i umysłu, a niewystarczające lub też słuszny rodzaj światła ma prawo wpływać na nasze zdrowie w zadziwiający sposób.

Z czego wynikają takie właściwości światła?

Ludzkie istoty ewoluowały do cyklu dzień-noc. Światło, jako zwyczajny obserwator ustawia nasze zegary biologiczne w mózgach i narządach w całym organizmie. Kiedy tak właściwie te zegary, rozpoznawane jako ciągi okołodobowe, zostają zakłócone, ma możliwość to wpłynąć na:

• sen,
• samopoczucie,
• wydajność badawczą.

Nowoczesne życie nie nadaje się do regularnego cyklu światła słonecznego i ciemności, jakie wyznaczają wewnętrzne czasomierze przodków. Większość czasu spędzamy w pokojach ze sztucznym oświetleniem, a odnajdujące się tam światło, nie jest tym, czego potrzebujemy, aby działać najodpowiedniej jak umiemy.

W takich sytuacjach ma prawo wspomóc światłolecznictwo, znane też jako fototerapia, które obejmuje prezentację na wskazane poziomy światła w nadzorowanych warunkach. Jest to powszechne leczenie sezonowych zakłóceń afektywnych, które pojawiają się, gdy dni stają się krótkie w trakcie jesieni oraz zimy.

Dla kogo leczenie światłem?

W wielu przypadkach terapia światłem ma okazję zastąpić lekarstwa dla osób z sezonową i niesezonową melancholią, depresją dwubiegunową oraz chandrą w czasie ciąży, a w jeszcze innych przypadkach dodanie terapii światłem może wzmocnić rezultat samych środków. Zestawienia sugerują, że terapia światłem ma okazję być wydajna w leczeniu niewyspania, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz demencji. Badania wykazały, że może polepszyć funkcje motoryczne u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Mechanizmy stojące za wynikami terapeutycznymi światła nie są do końca przejrzyste. Metamorfozy w ekspozycji na światło mogą wpływać na pułap hormonów melatoniny oraz serotoniny, jakie pozwalają regulować nastrój oraz sen. Wyposażenie gabinetu promienie ultrafioletowe słońca zostały połączone z produkcją witaminy D oraz niższym ciśnieniem krwi, chociaż nie bez sporów z powodu ryzyka raka skóry spowodowanego promieniowaniem UV.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *